پنجمین سخنرانی دکتر نهاوندیان

دکتر نهاوندیان: نهضت ملی بهره وری می تواند در ایجاد هم افزایی در رشد اقتصادی در کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.

IMG_0355

برگزاری پنجمین مسابقه ملی بهره وری را به همه تلاش‌گران صحنه اقتصاد و توليد كشور تبريك عرض مي‌نمایم. توفیق پا‌يمردي در برگزاری پنجمين دوره متوالی این جشنواره که می تواند گامی موثر در راستای توسعه نهضت ملی بهره وری باشد، مستلزم شكر به درگاه خداوند است و موجب افتخار کشور. اميدوارم اين حركت که با همت و اراده‌ای مثال زدنی در حال پیگیری است، بتواند تاثیر غيرقابل انكاري در رشد بهره‌وري و اقتصادی کشور داشته باشد.

دولت يازدهم از ابتدای آغاز فعالیت رسمی خود می کوشد با در پيش گرفتن راهبرد تسهيل در برابر تحريم، امكان فعاليت شایسته تر را براي فعالان بخش خصوصي ایجاد کند تا آنان بتوانند ارتباط بین المللی خود را توسعه داده و با حضور در میدان رقابتی ، زمینه شفافیت اقتصادی بیشتر در کشور را فراهم آورند. واقعيت اين است كه طي سال‌هاي اخير و با وجود تشديد تحريم‌ها عليه كشورمان، اين فعالان اقتصادي بخش خصوصي بوده‌اند كه به‌عنوان افسران اقتصاد ايران در غياب تدابير كلان دولت، توانسته‌اند بار محدوديت‌آفرين تحريم‌ها را كاهش داده، با استفاده از روابط مويرگي خود در سراسر جهان، نيازهاي كشور را تأمين نمایند. اين در حالي بود كه فعالان اقتصادی با وجود تلاش فراوان براي دور زدن تحريم‌ها، در فضاي داخلي نيز با مشكلات فراواني مواجه بودند كه ريشه اكثريت قريب به اتفاق اين مشكلات، عدم اعتماد دولت و بخش خصوصي بوده است. اين بي‌اعتمادي باعث شده بود تخلف و عملكرد نادرست عده‌اي محدود و انگشت‌شمار به بهانه‌اي براي برخوردهاي ناصحيح و وضع قوانين و بخش‌نامه‌هاي بدبينانه در مسير فعاليت تمامي فعالان بخش خصوصي تبديل شود. از اين‌رو تصحيح و تغيير نگاه به بخش خصوصي و اعتماد به فعالان اين بخش مي‌تواند مهم‌ترين راهكاري باشد كه در راهبرد تسهيل در برابر تحريم بايد از سوي دولت تدبیر و امید دنبال شود. در اين مسير، اجرای قاطع و جامع قانون بهبود مستمر محيط كسب‌و‌كار به عنوان نقطه عطف مورد وفاق حاكميت و بخش خصوصي مي‌تواند مبناي عمل قرار بگيرد. وجود همدلی و چنین وفاقی بین دولت و بخش خصوصی، لازمه رشد اقتصادی در کشور می باشد و سبب افزایش خودباوری در بین تمامی فعالان اقتصادی خواهد شد. نهضت ملی بهره وری می تواند در ایجاد هم افزایی در رشد اقتصادی در کشور تاثیر بسزایی داشته باشد و اثربخشی نهضت ملی بهره وری با مشارکت فعالان اقتصادی در کشور میسر خواهد شد.

در پایان ضمن تبریک به تمامی بنگاه های اقتصادی که در این مراسم مورد تقدیر قرار می گیرند از تمامی دست اندرکاران برگزاری آیین پنجمین جشنواره ملی بهره وری نیز سپاسگزاری می نمایم.