بهره وری حلقه مفقوده اقتصاد ایران

بهره وری حلقه مفقوده اقتصاد ایران

به گزارش روابط عمومی جشنواره ملی بهره وری ، دهمین جشنواره ملی بهره وری با هدف اشاعه فرهنگ مدیریت بهره‌وری و افزایش توان رقابت پذیری بنگاه های اقتصادی با قدردانی از بهره‌ورترین مدیران ارشد شرکت های ایرانی ۲۰ اسفند ۹۷در مرکز نمایشگاهی بازار بزرگ ایران(ایران مال) با حضور بیش از هزار شرکت برتر ایران برگزار شد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی جشنواره ملی بهره وری ، دهمین جشنواره ملی بهره وری با هدف اشاعه فرهنگ مدیریت بهره‌وری و افزایش توان رقابت پذیری بنگاه های اقتصادی با قدردانی از بهره‌ورترین مدیران ارشد شرکت های ایرانی ۲۰ اسفند ۹۷در مرکز نمایشگاهی بازار بزرگ ایران(ایران مال) با حضور بیش از هزار شرکت برتر ایران برگزار شد.
بی شک از مهم ترین رویکرد ها برای رشد و شکوفایی اقتصادی جوامع، ارتقا بهره وری است ، اما در کشور ما معمولن توسعه اقتصادی همواره از راه افزایش سرمایه گذاری ها اتفاق افتاده است. در واقع با وجود هدف گذاری هایی که در سطح ملی و در قالب برنامه های توسعه تاکنون تعریف شده بود، هیچگاه و در هیچ مقطع زمانی دستیابی به اهداف بهره وری محقق نشده است. این موضوع از مهم ترین نشانه های کشور در زمینه کمبود یک عامل تشویقی و محرک برای بخش های مختلف اقتصادی جهت توجه بیشتر به موضوع بهره وری بوده است ؛در چنین بستری جشنواره ملی بهره وری به عنوان یک مجموعه خصوصی با هدف توسعه فرهنگ بهره وری و زمینه سازی مناسب برای شکل گیری رقابت در حوزه بهره وری مسئولیت برگزاری جشنواره ای در سطح ملی و بخش های اقتصادی مختلف را طی ده سال اخیر برعهده گرفته است.
وی افزود توجه به اهمیت توسعه بهره وری در حوزه خدمات از نکات قابل توجه در سطح ملی است که در مورد غفلت قرار گرفته است ، در کشورهای توسعه یافته بیش از ۷۰% ارزش افزوده تولید شده از خدمات است که نشان دهنده اهمیت توجه به بهره وری در خدمات است که می تواند سطح بهره وری ملی را ارتقا دهد . وی زیرساختارهای خدماتی موجود در ایران مال مانند رستوران ها ، هتل ، سینما ، سالن های ورزشی ، کتابخانه و ….. را دارای پتانسیل بالا برای ایجاد بهره وری در کلاس بین المللی در حوزه خدمات دانست.
این رویداد که با حمایت معنوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار می شود، در قالب ۵۶ گروه صنعتی به بررسی بهره وری کسب و کارهای حدود ۵ هزار بنگاه اقتصادی می‌پردازد تا شرکت‌هایی که بیشترین بهره وری را در حوزه های منابع انسانی، سرمایه و کل عوامل داشته اند ، معرفی و با تقدیم لوح تقدیر جشنواره ملی بهره وری مورد تشویق قرار دهد.
این جشنواره ملی در قالب ۵ رویداد «مسابقه ملی بهره وری»، «مسابقه ملی بهینه کاوی»، «مسابقه ملی تجربه های موفق»، «مسابقه بهترین محل برای کار» و «مسابقه برترین توان اجرا» برگزار می شود .
بر پایه این گزارش، فرآیند داوری این جشنواره توسط حدود ۶۸۰۰ داور متخصص در صنایع مرتبط و به‌ صورت آنلاین انجام‌ می شود که نتایج این آرا پس از برگزاری نشست کمیته علمی و تایید نهایی آن اعلام می شود.

فرشید شکرخدایی دبیر جشنواره ملی بهره وری در این مراسم با اشاره به برگزاری ۱۰ دوره این جشنواره ملی گفت: اهمیت این رویداد از این جهت است که طی سالیان اخیر، شاخص‌های بهره وری هزاران شرکت را به رایگان محاسبه کرده‌ایم ودر اختیار شرکت ها قرار دادیم بعلاوه با برگزاری مسابقه ملی تجربه های موفق تاکنون در حدود یک هزار تجربه موفق کسب وکار مستند شده است .

وی با یادآوری فرارسیدن جشن ده سالگی جشنواره ملی بهره وری افزود: در قالب این جشنواره آمار وضعیت رضایتمندی کارکنان از محل کار خود در تعامل مستقیم ۲۷۰۰۰ شاغل در کسب و کار های مختلف انجام شده است و ۶۸۰۰ داور فرهیخته به صورت آنلاین با این رویداد ملی همراه شده اند که در نوع خود یک اتفاق ارزنده ملی است.
شکرخدایی در بخش دیگر اظهار داشت ؛ سالهاست برنامه می‌نویسیم و هدف گذاری می‌کنیم و همچنان به گواه آمار رسمی کشور بهره وری کل عوامل از پنجاه سال قبل کمتر است، متاسفانه موضوع مهم بهره وری هنوز به اندازه کافی در جامعه مورد توجه واقع نشده است.
وی افزود: بطورکلی برای دسترسی به توسعه در هر حوزه فعالیتی دو گزینه استفاده از منابع جدید و دیگری بهره گیری از امکانات موجود پیش روی قابل بکارگیری می باشد.
دبیر جشنواره ملی بهره وری گفت: خوشبختانه در فرهنگ سنتی ایران استفاده از منابع موجود بیشتر متداول بوده تا بکارگیری منابع جدید!.
وی گفت: طی ۱۰۰ سال گذشته با ایجاد تغییراتی در ساختار فرهنگی جامعه و همینطور دسترسی به منابع خارج از اقتصاد (بیشتر از مسیر فروش نفت و سایر ثروت های ملی) حساسیت استفاده بهتر از منابع موجود در بین مردم از بین رفته است.
دبیر جشنواره ملی بهره وری بر ضرورت ایجاد نهضت بهره وری در کشور تاکید کرد و افزود: راه اندازی این نهضت موضوع جدیدی نیست چرا از سال ۱۳۶۹ بزرگانی در کشور فریاد استفاده بهینه از امکانات موجود سردادند ولی تاکنون این بحث مهم در جامعه بصورت شایسته و بایسته نهادینه نشده است وی تصریح کرد: ارتقای شاخص بهره وری در گرو آموزش و فرهنگ سازی است.

انگیزه ها برای پافشاری بر گفتمان بهره وری
حسن فروزان فرد رئیس کمیته علمی جشنواره ملی بهره وری : بی تردید سخن راندن در مورد بهره وری با توجه به شرایط دشوار اقتصادی و سیاسی حاکم بر فضای کسب و کار پذیرش یک چالش جدی برای هر فردیست که بعنوان فعال اقتصادی خود را در معرض شرایط پر تنش و غیرقابل پیش بینی پیش رو قرار داده است. حساسیت این امر آنجا بیشتر رخ می نمایاند که بیاد بیاوریم ابرچالشهای بهم پیچیده اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و زیست محیطی به گونه ای غیرقابل کنترل در عرصه روزمره زندگی ایرانیان خودنمایی می کند و آینده و گاهی حتی امروز را نا ایمن و پرخطر می سازد و این یعنی بروز یک خطر بزرگتر از همه خطرها به نام “نا امیدی”
مهم ترین هدف جشنواره ملی بهره وری از پرداختن مداوم به مقوله بهره وری این است که رسمن و با صدای بلند اعلام شود با وجود همه مشکلات و عدم اطمینان و عدم قطعیت های موجود در فضای کسب و کار کشور، هنوز به آینده و دستیابی به روزهای بهتر امیدواری وجود دارد.
“جشنواره ملی بهره وری” مجالی حرفه ای و شناخته شده است که در زیر چتر آن با هوشیاری و همدلی می توان زمینه گردهمایی تشکل ها و طیف های مختلف فعالان اقتصادی بخش خصوصی را فراهم آورد تا حاصل این مهم دستیابی به جمع بندی های ارزشمند و همزبانی برای گفتگو و رفتار پیش برنده توسعه اقتصادی مبتنی بر بهره وری باشد.
تجربه سالها مداخله اجزای مختلف حاکمیت و به ویژه دولت در طرح ریزی، هدایت و اجرای سیاست ها و برنامه های توسعه اقتصادی به روشنی نشان می دهد تا چه اندازه این رویه معمول با نواقص و ناکارآمدی های دردناک و آزاردهنده همراه بوده است. وضعیت ناگوار رشد شاخص های بهره وری در طی پنجاه سال گذشته و افت و خیز متغیرهای اقتصاد کلان از جمله نرخ تورم، نرخ ارز، نرخ بهره و در نتیجه تغییرات غیر قابل پیش بینی نرخ رشد اقتصاد ملی در طول این سالها، نگاه های از بالا به پایین ، خود بر حق و دانشمند پنداری با تکیه بر فروش ثروت ملی و در نظر گرفتن آن زیر سرفصل درآمدها ! اعتقاد راسخ به ضرورت صدور مجوز برای انجام هر کار و فعالیتی با هدف بلند بالای حفظ منافع عمومی و در اصل زمینه سازی منافع ویژه برای صاحبان امضاهای طلایی و بی توجهی به دستاوردهای قابل ملاحظه و یادگیری بین المللی در خصوص روان سازی تولید و تجارت ملی و بین المللی همه و همه دستاورد سالیان متمادی احاطه کامل حاکمیت بر صحنه اقتصادی ایران است. آسیب های جبران ناپذیر اقتصاد دولتی و مصادره اموال فعالان اقتصادی برجسته ، توسعه صنایع مبتنی بر سرمایه گذاری های دولتی و یا از طریق کمک ها و تزریق های بی حساب و بدون توجه به اصول بنگاه داری خصوصی و در نهایت چرخش ناشیانه و پر خطا با اتخاذ رویکردهای نامتناسب به سمت خصوصی سازی و البته در واقعیت “رها سازی” از دیگر مصادیق بارز این مدعاست که اقتصاد ایران سخت محتاج درک عمیق از واژه بهره وری وآزاد سازیست. مراد از آزاد سازی اقتصادی فاصله گرفتن حاکمیت از دستکاری های ناشیانه در ساز و کارهای بازار و حرکت به سمت رفتارهای نظارتی و ارشادی بجای توسعه متمرکز مبتنی بر دخالتهای گاه و بیگاه در قیمت ، کمیت و کیفیت است. جشنواره ملی بهره وری در صورت وجود هماهنگی در بین بخش های مختلف اقتصادی و با تهیه طرح های پیشنهادی جایگزین می تواند زمینه ساز و پیشاهنگ روند نوسازی اقتصاد ایران باشد.
و کلام آخر اینکه هر تلاشی برای بهبود بهره وری منوط به سالم سازی محیط کسب و کار از فساد دامن گیر و توسعه یافته در همه ارکان نظام اداری کشور است. بدین منظور جشنواره ملی بهره وری با جدیت پیگیر تصویب و اجرای لایحه جامع شفافیت و لایحه مدیریت تعارض منافع در دولت و مجلس خواهد بود و اجرای همه گیر و کامل آن را با اتکا به توان نظارتی تشکل های بخش خصوصی پیگیری و گزارش دهی عمومی می نماید.

گفتنی است که جشنواره ملی بهره وری یک رویداد غیر انتفاعی و خودگردان است که با نگاه علمی راه اندازی شده و هیچ دریافتی از بیت المال ندارد. از همین رو بر خلاف ده‌ها جشنواره و جایزه و مسابقه کاسب کارانه موجود، به دنبال ایجاد نهضت فراگیر توسعه بهره وری در کشور است که در نهایت اصلاح ذهنیت مدیران و اصحاب رسانه را ایجاد کند.