ششمین پیام دکتر نهاوندیان

پیام جناب آقای دکتر نهاوندیان

ریاست محترم جشنواره ملی بهره وری

 

به نام خداوند جان و خرد                                 کزین برتر اندیشه بر نگذرد

 برگزاری ششمین مسابقه ملی بهره وری را به همه تلاش‌گران صحنه اقتصاد و تولید کشور تبریک عرض می‌نمایم و تقارن برگزاری این مراسم را با میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص)، به فال نیک می‌گیرم. پای‌مردی در برگزاری ششمین دوره این جشنواره که در راستای نهضت ملی بهره وری می باشد، مستلزم شکر به درگاه خداوند است و موجب افتخار کشور. امیدوارم این حرکت که با همت و اراده‌ای مثال زدنی در حال پیگیری است، بتواند تاثیر غیرقابل انکاری در رشد بهره‌وری و اقتصاد کشور داشته باشد.

دولت یازدهم از ابتدای آغاز فعالیت رسمی خود می کوشد با در پیش گرفتن راه‌برد تسهیل در برابر تحریم، امکان فعالیت بیش‌تر و ساده‌تر را برای فعالان بخش خصوصی فراهم آورد تا آنان بتوانند ارتباط خود را با اقتصادهای جهانی توسعه داده و با حضور در میدان رقابت های اقتصادی، زمینه طراوت اقتصادی بیشتر در کشور را فراهم آورند. واقعیت این است که طی سال‌های اخیر و با وجود تشدید تحریم‌ها علیه کشورمان، این فعالان اقتصادی بخش خصوصی بوده‌اند که به‌عنوان افسران اقتصاد ایران در غیاب تدابیر کلان دولت، توانسته‌اند بار محدودیت‌آفرین تحریم‌ها را کاهش داده، با استفاده از روابط مویرگی خود در سراسر جهان، نیازهای کشور را تأمین نمایند. این در حالی بود که فعالان اقتصادی با وجود تلاش فراوان برای دور زدن تحریم‌ها، در فضای داخلی نیز با مشکلات فراوانی مواجه بودند که ریشه اکثریت قریب به اتفاق این مشکلات، عدم اعتماد دولت و بخش خصوصی بوده است. این بی‌اعتمادی باعث شده بود تخلف و عملکرد نادرست عده‌ای محدود و انگشت‌شمار به بهانه‌ای برای برخوردهای ناصحیح و وضع قوانین و بخش‌نامه‌های بدبینانه در مسیر فعالیت تمامی فعالان بخش خصوصی تبدیل شود. از این‌رو تصحیح و تغییر نگاه به بخش خصوصی و اعتماد به فعالان این بخش می‌تواند مهم‌ترین راه‌کاری باشد که در راه‌برد تسهیل در برابر تحریم باید از سوی دولت آینده دنبال شود. در این مسیر، اجرای قاطع و جامع قانون بهبود مستمر محیط کسب‌و‌کار به عنوان نقطه عطف مورد وفاق حاکمیت و بخش خصوصی می‌تواند مبنای عمل قرار بگیرد. وجود همدلی و چنین وفاقی بین دولت و بخش خصوصی، لازمه رشد اقتصادی در کشور می باشد و سبب افزایش خودباوری در بین تمامی فعالان اقتصادی خواهد شد. نهضت ملی بهره وری می تواند در ایجاد هم افزایی در رشد اقتصادی در کشور تاثیر بسزایی داشته باشد و اثربخشی نهضت ملی بهره وری با مشارکت فعالان اقتصادی در کشور میسر خواهد شد.

در پایان ضمن تبریک به تمامی بنگاه های اقتصادی که در این مراسم مورد تقدیر قرار می گیرند از تمامی دست اندرکاران برگزاری آیین ششمین جشنواره ملی بهره وری نیز سپاسگذاری می نمایم.

 

محمد نهاوندیان

۲۱ دی ماه ۱۳۹۳