گزارش دبیر جشنواره – ششمین مسابقه ملی بهره وری

مرحله دوم جشنواره نیز همزمان با فعالیت های مرحله اول از شهریور ماه امسال آغاز و فراخوان ثبت نام برای شرکتها، سازمان ها و انجمن های صنفی توسط دبیرخانه ارسال شد. سامانه ملی اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران(www.irpmc.ir) نیز فعالیت مربوط به اندازه گیری شاخص های مالی، اقتصادی و بهره وری بنگاه های اقتصادی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ را در ادامه فعالیت های جشنواره اجرا نمود.در دوره ششم جشنواره شاخص های ۱۴۰۰ بنگاه اقتصادی در قالب ۳۴ گروه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفتند که از نظر تعداد بنگاه های مورد بررسی،۲۵درصد نسبت به سال گذشته رشد مشاهده می شود. مجموع ارزش افزوده شرکت های بخش صنعت و معدن که در جشنواره مورد بررسی قرار گرفتند در حدود ۶۰% ارزش افزوده کل بخش صنعت و معدن در کشور می باشد. همچنین مجموع ارزش افزوده شرکت های بخش موسسات مالی و پولی مورد بررسی در جشنواره در حدود ۸۵% کل ارزش افزوده در این بخش می باشد. در این دوره از جشنواره همانند دوره های قبلی هر یک از بنگاه های اقتصادی در ۳ بخش با یکدیگر رقابت نمودند، در بخش اصلی شاخص های بهره وری نیروی کار، بهره وری سرمایه و بهره وری کل عوامل، در بخش جانبی شاخص های فروش سرانه و حاشیه سود خالص و در نهایت در بخش ویژه به دلیل اهمیت موضوع انرژی در کشور شاخص بهره وری انرژی مورد بررسی قرار گرفت. براساس آیین نامه تدوین شده کمیته علمی جشنواره، فهرست نامزدهای پیشنهادی در هر گروه اقتصادی توسط دبیرخانه با توجه به روند رشد پایدار و همچنین مقایسه شاخص های بهره وری بنگاه های اقتصادی با میانگین صنعت های مورد نظراز سال ۸۷ تا ۹۲ تهیه و جهت تایید نهایی در اختیار اعضای کمیته علمی قرار گرفت و  با نظر این کمیته نهایتا تعداد۳۳۲ بنگاه اقتصادی به عنوان نامزد دریافت لوح تقدیر انتخاب گردیدند.فرایند داوری آنلاین نامزد های دریافت لوح تقدیر ششمین جشنواره ملی بهره وری در گروه های مختلف از نهم دی ماه آغاز و تا ساعت ۲۴ روز ۱۴ دی ماه به طول انجامید که در این فرایند اساتید، کارشناسان و مدیران بخش های مختلف اقتصادی، شرکت های برتر را انتخاب نمودند و در تاریخ ۱۶ دی ماه جلسه کمیته علمی جشنواره به منظور تایید نهایی برنده های هر صنعت در هر بخش در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید.

در این دوره، از مجموع ۳۴ گروه اقتصادی مورد بررسی،۳۳۲ بنگاه اقتصادی به عنوان شرکت های نامزد و از میان آن ها ۶۵  بنگاه به عنوان شرکت های برتر برگزیده شدند و در مراسمی با حضور مقامات ارشد نهادهای صنعتی، تجاری، اقتصادی، بانک ها، بیمه،   مؤسسات مالی و اعتباری و مقامات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در روز ۲۱ دی ماه، لوح تقدیر ششمین دوره جشنواره به آن ها اهدا گردید. لازم به ذکر است در بین ۳۴ گروه مورد بررسی به دلیل اینکه شاخص های بهره وری انرژی 9 گروه با کاهش همراه بوده است، لذا با تصویب کمیته علمی در این گروه ها شرکت برتر در بخش ویژه معرفی نشد.همچنین با تصویب کمیته علمی در گروه محصولات فلزی نیز به دلیل نزولی بودن شاخص های بخش جانبی اکثر شرکت های فعال این صنعت، شرکت برتری در بخش جانبی جشنواره معرفی نگردید.

جشنواره ملی بهره وری (www.ipcel.ir) با حمایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران طبق روال همه ساله نشست سالانه کمیته راهبری را با مشارکت مدیران سازمان های دولتی، عمومی و بخش خصوصی، برگزار نمود. هدف از این نشست بسترسازی مناسب جهت پیشبرد فرهنگ ارتقای بهره وری، استفاده هدفمند از تجربیات و امکانات موجود در کشور و انجام برنامه‌ریزی‌های یکپارچه در سطح کلان در این زمینه می باشد. از دستاوردهای شکل گیری این کمیته در سطح ملی، انتشار چهار نسخه سالنامه آمار بهره وری کشور و توزیع رایگان و سراسری آن برای تمامی ذینفعان و همچنین برگزاری پنج دوره جشنواره ملی بهره وری می باشد.

فرشید شکرخدایی دبیر جشنواره افزود: پس از برگزاری آیین بزرگداشت روز ملی بهره وری و اعطای تندیس ملی بهره وری به ۳ سازمان برتر مصادف با روز ملی بهره وری در سال جاری، فعالیت های مربوط به اندازه گیری شاخص های سال ۹۲ بنگاه های اقتصادی آغاز شد و در حال حاضر با استفاده از صورت های مالی حسابرسی شده اطلاعات بیش از ۱۳۰۰ بنگاه در سامانه ملی اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران (www.irpmc.ir) به روز شده است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شده است که مراسم مرحله دوم ششمین دوره جشنواره ملی بهره وری که اختصاص به ارزیابی شاخص های اندازه گیری شده سازمان ها دارد در تاریخ ۲۱ دی ماه سال جاری در هتل آزادی برگزار شود.

وی در خصوص تغییرات ایجاد شده در فرآیند اجرایی دوره ششم نسبت به دوره قبل گفت: به منظور فراگیر نمودن موضوع بهره وری در کشور و ایجاد امکان حضور شرکت های کوچک و متوسط در این جشنواره، از دوره ششم هیچ یک از بنگاه‌های اقتصادی الزامی به پرداخت وجه برای ثبت نام در مرحله دوم نخواهند داشت و شرکت ها به صورت کاملا رایگان می توانند در فرآیند ارزیابی حضور پیدا نمایند. شکرخدایی همچنین افزود: از دوره ششم، این جشنواره در سه مرحله برگزار می گردد که مرحله اول به عنوان جایزه ملی بهینه کاوی، همزمان با نخستین کنفرانس بین المللی بهینه کاوی در تاریخ ۱۹ و ۲۰ مهر ماه و با همکاری شبکه بهینه کاوی ایران (www.irbn.ir) برگزار شد و به سازمان هایی که تجربه‌های موفق در زمینه استفاده از رویکرد بهینه کاوی داشتند جوایزی اهدا شد. فرآیند داوری مرحله دوم جشنواره از اوایل دی ماه آغاز خواهد شد و آیین پایانی این مرحله در تاریخ ۲۱ دی ماه خواهد بود و مراسم پایانی این دوره از جشنواره همزمان با برگزاری آیین بزرگداشت روز ملی بهره وری در تاریخ دوم خرداد سال ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.